Studio HR

Wakacje bez limitów

Kilka przemyśleń Małgosi Mickiewicz, wzbogaconych wypowiedzią dla Faktów TVN!: Polscy szefowie oczekują od swoich pracowników samodzielności i jednocześnie tej samodzielności im nie dają… Paradoks. A…

Kilka przemyśleń Małgosi Mickiewicz, wzbogaconych wypowiedzią dla Faktów TVN!: Polscy szefowie oczekują od swoich pracowników samodzielności i jednocześnie tej samodzielności im nie dają… Paradoks.

A jednak w takim kontekście przychodzi pracować wielu pracownikom, szczególnie w polskich organizacjach. Tak wynika z moich obserwacji podczas współpracy i realizowania projektów hr – owych. Jest to końcowy fragment mojego procesu myślowego, który swą kontrowersyjną zapowiedzią o udzielaniu na życzenie urlopów pracownikom, zapoczątkował Richard Branson. Wg niego warto zaufać pracownikom i dać wolność co do wyboru czasu i terminu urlopu. Idąc dalej tokiem myślenia właściciela Virgin Group, taka postawa pracodawcy powoduje u pracownika większe zaangażowanie oraz odpowiedzialność za projekty, które prowadzi. Dzięki temu w bardziej dojrzały sposób podchodzi do swoich obowiązków i decyzji o planach urlopowych. Jestem jak najbardziej za! Zgadzam się z założeniami Bransona! Co więcej podobne przekonania są we mnie i staram się je wcielać w życie w mojej małej organizacji . Czy mi się udaje, to inna sprawa. Jednak myśląc o polskim rynku pracy, uważam że nie jest on przygotowany na taką wolność. Nie jest przygotowany pod względem prawnym, organizacyjnym oraz psychologicznym! Nie mamy przepisów prawnych umożliwiających branie urlopów w wymiarze nieokreślonym. Wyobraźmy sobie firmy produkcyjne. Karkołomne wydaje się zarządzanie produkcją, gdzie mistrz czy szef produkcji nie jest pewien iloma osobami dysponuje i jak w związku z tym może zaplanować kolejne okresy produkcyjne. Czyli organizacyjnie ten nowatorski projekt jest bardzo trudny do zastosowania w takich firmach. I ostatnia rzecz, od której właściwie zaczęłam – przekonania polskich szefów, menedżerów dotyczących zarządzania ludźmi. Jest w nich przede wszystkim kontrola i brak zaufania do swoich pracowników. Choć na poziomie deklaratywnym mówią: „Potrzebujemy samodielnych, zaangażowanych pracowników”. Na poziomie rzeczywistym, na poziomie zachowań, okazuje się, że jest bardzo mało miejsca na samodzielność, podejmowanie decyzji po stronie pracownika. Dlatego od wizjonerskich pomysłów Bransona dzielą nas jeszcze lata świetlne….