Studio HR

O stresie – realnie i normalnie…

Rozpoczynamy cykl mini artykułów dotyczących szeroko pojętej psychologii. Myślisz sobie pewnie „O rany, ale nuda!”. Spokojnie- założenie jest takie, aby teksty były użyteczne dla osób,…

Rozpoczynamy cykl mini artykułów dotyczących szeroko pojętej psychologii. Myślisz sobie pewnie „O rany, ale nuda!”. Spokojnie- założenie jest takie, aby teksty były użyteczne dla osób, które zawędrują na te kartki. Chcemy zwracać uwagę na tematy, które dotyczą każdego. Także więc i Ciebie! Do dzieła zatem!

Inauguracyjny odcinek będzie o niemiłym, nielubianym, po prostu niefajnym, aczkolwiek wszechobecnym niestety STRESIE. Nie wiem jaki masz stosunek do tego słowa. Jeśli jesteś mężczyzną, to z dużym prawdopodobieństwem powiesz, że nie warto się nad tym zatrzymywać, że umiesz sobie dawać z tym radę. Jak? Może papieros dla ukojenia nerwów? Kufel piwa na lepsze „się poczucie”? Naprawa samochodu dla sportu? Każdy ma swoje sposoby, wiadomo! A już prawie z pewnością powiesz, że na stres cudownego leku nie ma. A jeśli ktoś twierdzi, że takowy posiadł, to jest biedaczek w błędzie.

Żeby uwiarygodnić całą tą niesłychaną hecę z czytanym właśnie przez Ciebie artykułem „antystresowym” zacznijmy od rozwiązania testu. Dawno, dawno temu (1970) doktor Thomas Homles skonstruował skalę określającą wielkość stresu mierzonego w „jednostkach zmian życiowych”. Holmes twierdzi, że istnieje ryzyko rozwinięcia się poważnej choroby (w ciągu dwóch lat), u ludzi, którzy uzyskali w sumie ponad trzysta punktów. Zobacz, ile z poniższych punktów dotyczy Twojej osoby.

Jakie czynniki stresowe kryje Wasze życie?

Dodajcie wszystkie punkty sytuacji, które wydarzyły się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w Twoim życiu!

Partnerstwo i małżeństwo

Śmierć małżonka 100
Rozwód 73
Rozstanie z partnerem 65
Zawarcie małżeństwa 50
Pogodzenie się z małżeństwem lub partnerem 45
Problemy seksualne 39
Powtarzające się kłótnie 35
Partner podejmuje lub rzuca pracę 26

Rodzina i dzieci

Śmierć członka rodziny 63
Choroba członka rodziny 44
Ciąża (własna i partnerki) 40
Narodziny dziecka 39
Dziecko opuszcza dom rodzinny 29
Problemy z teściami 29
Pójście dziecka do szkoły względnie jej ukończenie 25
Zmiana szkoły dziecka 20
Dłuższe odwiedziny krewnych 15

Zawód i praca

Wymówienie 47
Przejście na emeryturę 45
Awans zawodowy 39
Przeniesienie na inne stanowisko 36
Zmiana firmy 29
Nieporozumienie z szefem 23
Zmiana godzin pracy 20

Warunki finansowe

Zmiana warunków finansowych 38
Poważne długi 31
Licytacje majątku 30
Wysoki kredyt 17

Życie osobiste

Kara więzienia 63
Wypadek lub ciężka choroba 53
Śmierć bliskiego przyjaciela 37
Przemęczenie 28
Każda zmiana przyzwyczajeń życiowych 24
Nowe zajęcia w czasie wolnym 19
Zmiana otoczenia towarzyskiego 18
Zmiana godzin snu 16
Nowe nawyki (np. przybranie na wadze) 15
Małe przestępstwa 10

Punktów ogółem: ………………..

Wskazówki do interpretacji

0 do 150 punktów

Twoje obciążenie stresem jest prawidłowe. Nie musisz obawiać się szkód zdrowotnych wywołanych stresem

151 do 300 punktów

Zbyt dużo sytuacji stresowych może szkodzić Twemu zdrowiu. Prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń wynosi 51%. Powinieneś pomyśleć o metodach rozładowania stresu.

Ponad 300 punktów

Ryzyko poważnego zachorowania z powodu zbyt dużych obciążeń wynosi w tym obrębie 80%. Jeśli osiągnąłeś tę liczbę punktów, musisz jak najszybciej zgłosić się po poradę, ponieważ Twoje zdrowie może być zagrożone. Najważniejsze to znaleźć odpowiednią metodę redukcji stresu.

Kiedy już przebrnąłeś przez test i zapoznałeś się z jego wynikami, to najprawdopodobniej przynajmniej przez chwilkę zastanowiłeś się: „Jak to właściwie jest u mnie z tym stresem?” lub „Co mnie tak naprawdę najbardziej obciąża/ wnerwia?”, albo może „Czy nerwy, które mam na co dzień są jeszcze do udźwignięcia?”. Nawet jeśli więc nie wierzysz w takie testy lub jeśli test okazał się Tobie mało przekonywujący, to cel i tak udało się osiągnąć. Chwila refleksji nad własną sytuacją i uświadomienie sobie ewentualnego problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania. W następnych artykułach chcemy pisać o różnych sytuacjach mniej lub bardziej stresujących oraz praktycznych wskazówkach, jak sobie z takimi problemami radzić, tak aby żyło się nam lepiej;) Bo czy nie chciałbyś przypadkiem wiedzieć jak się motywować do codziennego wstawania z łóżka bladym świtem? Albo nie chciałbyś umieć dogadać się jakoś z tym Cześkiem/ Waldkiem/ Ryśkiem, który Cię tak strasznie wnerwia w pracy? A może chciałbyś umieć złapać dystans do tej często brutalnej rzeczywistości?

Nie jesteśmy wróżkami, nie znamy tajemnych zaklęć, ale spróbujemy Ci pokazać, że w psychologii naprawdę jest potencjał, z którego także i Ty możesz skorzystać, jeśli tylko będziesz miał ochotę!

Żródło: „Psychologia i życie” P.G. Zimbardo, PWN Warszawa 1997